Συχνές Ερωτήσεις   Αναζήτηση   Κατάλογος Μελών   Ομάδες Μελών   Εγγραφή   Προφίλ   Προσωπικά μηνύματα   Σύνδεση 

Η μικρή ΕΔΟ σας εύχεται καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Bipolar.gr Αρχική σελίδα forum -> Επίσημες Ανακοινώσεις - Νέα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
malliaris
El Bipolar Presidente


Συμμετάσχουν: 27 Νοέ 06
Δημοσιεύσεις: 146
Τόπος: Αθήνα - Λονδίνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 18, 2009 11:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Η μικρή ΕΔΟ σας εύχεται καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας ακούσουμε την προσευχή μιας νέας μας φίλης που την μοιράστηκε μαζί μας και ας αφήσουμε τέτοιες άγιες μέρες αυτή η προσευχή να μας αγγίξει λίγο παραπάνω. Οι διπολικοί μας συνάνθρωποι το μόνο που ζητάνε είναι λίγο αγάπη και κατανόηση.

Μοιραστείτε αυτή την προσευχή με τους φίλους και τις φίλες σας και αγγίξτε τους όπως μας άγγιξε και εμάς.


--

Το μόνο που χρειάζομαι είναι στήριξη μέσα από σεβασμό.

Το μόνο που ζητάω είναι ειρήνη, ησυχία, το χώρο μου και χρόνο να αναρρώσω από αυτή τη κατάθλιψη.

Μην μου φέρεστε σαν να μην έχω μυαλό.
Μερικές φορές η ταχύτητά του είναι απλός εκτός.
Ναι, μπορεί να τρέξει 300 φορές πιο γρήγορα από το δικό σας.

Εμπιστευτείτε με να κάνω τις δικές μου επιλογές, ακόμα και αυτές που επηρεάζουν τη θεραπεία μου και τη πορεία της ζωής μου.

Κάντε με να πάρω την ευθύνη της διπολικής ζωής μου και των πράξεών μου αλλά αγαπήστε με όπως και να έχει.

Να ξέρετε ότι όταν λέω "δεν υπάρχει τίποτα που μπορείτε να κάνετε", αυτή είναι πιθανών η αλήθεια. Μην προσβάλλεστε.

Πιστέψτε ότι έχω την ικανότητα να κάνω όλα όσα λέω ότι μπορώ να κάνω - εκτός από το να πετάξω χωρίς αεροπλάνο!

Σεβαστείτε τα όριά μου. Εάν λέω ότι ενοχλούμε με τη παρουσία των ανθρώπων, δεχτείτε το λόγο μου. Μη με δοκιμάζετε.

Ενημερωθείτε για την διπολική μου σε γενικές γραμμές και ειδικά για την ομάδα στη οποία ανήκω.

Κάντε ερωτήσεις. Να είστε ανοιχτοί στη μάθηση. Μπορώ να σας καθοδηγήσω στη μάθηση σας αλλά αυτό μπορεί να γίνει μόνο εάν είστε δεκτικοί.

Επιμορφώστε και άλλους αλλά όχι με εις βάρος μου.

Μην αμφισβητείτε τη διάγνωσή μου, ειδικά επειδή δεν συμπεριφέρομαι σαν τον θείο σας που ήταν διπολικός.

Του καθένα μας τα συμπτώματα είναι διαφορετικά. Τα δικά μου είναι μοναδικά.

Θα γελάσω με την ασθένειά μου. Θα κάνω χαζά αστεία λέγοντας ότι είμαι εξαιρετική (και είμαι Wink ή ότι θα πάω για διακοπές στο νοσοκομείο.

Σας παρακαλώ όμως να μην το κάνετε εσείς. Αυτό είναι δικό μου δικαίωμα, δικός μου μηχανισμός άμυνας, που θα σας αφήσω να το μοιραστούμε εν καιρό όταν σας γνωρίσω καλύτερα. Μην κάνετε αστεία με αυτό το θέμα με τους φίλους σας.

Να ξέρετε ότι αυτό δεν είναι το δικό σας λάθος. Δεν είναι ούτε δικό μου λάθος.
Δεν ζήτησα αυτό το χαρτί στη ζωή μου. Απλώς αυτό το χαρτί μου έτυχε.

Έχω γνωρίσει το γέλιο όσο κανείς άλλος και το πόνο πάλι όσο κανείς άλλος.
Καλώς ή κακώς, αυτό με έχει κάνει πιο δυνατή, ανθεκτική, έξυπνη, ευαίσθητη και ευγενική.

Προσπαθήστε να είστε ΕΔΟ για μένα ακόμα και όταν δεν το πιστεύω αυτό.

Τέλος και πιο σημαντικό, να θυμάστε πάντα ότι σας αγαπώ. Να με αγαπάτε και εσείς γιατί μόνο έτσι θα τα βγάλουμε πέρα ΕΔΟ μαζί.
_________________
Δρ. Γιάννης Μάλλιαρης, Ιδρυτής & Πρόεδρος της ΕΔΟ, Κλινικός Ψυχολόγος, Διδάκτωρ του Institute of Psychiatry, King's College London. http://www.drmalliaris.com
Επιστροφή στην κορυφή
haramofahs



Συμμετάσχουν: 28 Οκτ 08
Δημοσιεύσεις: 30
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 19, 2009 2:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γρήγορα περαστικά της!
Επιστροφή στην κορυφή
malliaris
El Bipolar Presidente


Συμμετάσχουν: 27 Νοέ 06
Δημοσιεύσεις: 146
Τόπος: Αθήνα - Λονδίνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 19, 2009 11:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η φίλη μας είναι καλά, μην ανησυχείτε...καλή Κυριακή να έχετε...
_________________
Δρ. Γιάννης Μάλλιαρης, Ιδρυτής & Πρόεδρος της ΕΔΟ, Κλινικός Ψυχολόγος, Διδάκτωρ του Institute of Psychiatry, King's College London. http://www.drmalliaris.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Bipolar.gr Αρχική σελίδα forum -> Επίσημες Ανακοινώσεις - Νέα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Copyright © 2007 - 2010 by Bipolar.gr: Ελληνικη Διπολικη Οργανωση (ΕΔΟ). Απαγορεύεται κατά τον Ν.2121/1993 και κατά τη διεθνή σύμβαση της Βέρνης η αναδημοσίευση και γενικά η αναπαραγωγή - ολική, μερική, περιληπτική - η κατά παράφραση, η διασκευή, απόδοση του περιεχομένου του παρόντος φόρουμ με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο, μηχανικό, ηλεκτρονικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο, άνευ προηγούμενης έγγραφης άδειας της ΕΔΟ. Hellenic (Greek) by Alex Xenias.
Theme xand created by spleen.